Studenti vizuelnih umjetnosti su pripremili unaprijed argumente tužbe i odbrane, a predmet simulacije je bio prvobitni logo Tokijske olimpijade iz 2020, kao navodni plagijat loga pozorišta u Liježu (BE). Ovaj inače stvarni događaj, je budućim profesionalnim umjetnicima služio kao pokazna vježba o sudskim procesima, u kojima, verbalna argumentacija postaje jednako važna, koliko i umjetnički kvaliteti djela.
Nasumičnim svrstavanjem u dva suprotstavljena tabora, studenti su pokušavali da iznesu agrumente razumljive laičkoj poroti. Diskusija se odvijala u primjerenom tonu, a porota, koju je pored gošći činio i predmetni nastavnik, jednoglasno je presudila u korist odbrane.
Ishod diskusije je imao prosvjetiteljskiu namjenu, kako bi naši budući profesionalci izašli spremniji na tržište kreativnih industrija i bili obučeni da upravljaju, manipulišu i brane intelektualnu svojinu.
Podsjećamo da je intelektualna svojina jedno od polja koje je u pristupnim pregovorima Crne Gore sa EU dobila najvišu ocjenu, te da je misija Univerziteta Mediteran Podgorica da, između ostalog, tu formalnu ocjenu učini objektivnim odrazom stanja u praksi, tj. da buduće nosioce politika u polju intelektualne svojine (dizajnere, ilustratore, animatore, slikare, fotografe...) pripremi da unapređuju poslovni ambijent. U toj misiji su nam danas pomogle uvažene gošće iz advokatske kancelarije JPM Partners.